تبلیغات
فاطمییون - قطره ای از اقیانوس بی کران فضائل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها 3
اللهم عجل لولیک الفرج

قطره ای از اقیانوس بی کران فضائل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها 3

جمعه 1389/02/17 23:58

نویسنده : عبد الزهرا

21- حضرت امام صادق سلام الله علیه فرمودند: همانا مصحفی است در نزد ما به نام مصحف فاطمه سلام الله علیها و مردم چه می دانند مصحف فاطمه سلام الله علیها چیست؟

راوی که ابو بصیر نام دارد، می گوید: عرض کردم چیست مصحف فاطمه سلام الله علیها؟

امام سلام الله علیه فرمودند: کتابی است که در آن آیاتی مثل آیات قرآن وجود دارد -حضرت این عبارت را سه بار فرمودند- ولکن به خدا سوگند که آنچه از قرآن شما در آن وجود دارد یک حرف آن نمی شود و این مصحف از سوی خداوند متعال بر حضرت فاطمه سلام الله علیها املاء و نازل شده است.

 

22- حضرت امام صادق سلام الله علیه به نقل از رسول خدا صل الله علیه و آله فرمودند: همانا خداوند متعال، نور حضرت فاطمه سلام الله علیها را قبل از آنکه آسمان ها و زمین را بیافریند خلق نمود.

عده ای پرسیدند: ای نبی خدا مگر فاطمه سلام الله علیها انسان نبود؟ رسول خدا صل الله علیه و آله فرمودند: فاطمه سلام الله علیها حوریه ای است از جنس بشر همانا خداوند عزوجل قبل از آنکه آدم علی نبینا و آله و علیه السلام را خلق کند، دخترم فاطمه سلام الله علیها را از نور خودش آفرید و او پیوسته به صورت روح بود تا اینکه خداوند آدم علی نبینا و آله و علیه السلام را خلق کرده و فاطمه سلام الله علیها را بر او نشان داد (و بر ولایت و محبت او و فرزندانش از او اقرار گرفت).

عرض شد یا نبی الله پس حضرت فاطمه سلام الله علیها کجا بودند؟ فرمودند: در محلی از عرش الهی.

عرض کردند: غذای ایشان چه بود؟ فرمودند: تسبیح و تحلیل و تمجید خداوند.

23- رسول خدا صل الله علیه و آله فرمودند: همانا فاطمه سلام الله علیها شعبه و بابی از من است و مادامی که این باب را کسی باز کند (یعنی محبت او را داشته باشد و اطاعت از او کند) هماناباب ورود به اصل نبوت را باز کرده است و هر که این باب را ببندد، باب نبوت را بر روی خود بسته است.

24- روزی زنی خدمت حضرت امام صادق سلام الله علیه رسیده و عرض کرد: خداوند امور تو را اصلاح سازد، من زنی هستم متبتل (بریده از همه چیز) امام سلام الله علیه فرمودند تبتل از نظر تو چیست؟ عرض کرد: من ازدواج نمی کنم! امام سلام الله علیه فرمودند: برای چه؟ عرض کرد: می خواهم با این کار فضیلت کسب کنم!

امام سلام الله علیه فرمودند: صرف نظر کن که اگر در این کار فضیلتی بود حضرت فاطمه سلام الله علیها بر آن فضیلت از تو شایسته تر بود، و همانا هیچ کسی در فضیلت بر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها سبقت نگرفته است.

25- رسول خدا صل الله علیه و آله خطاب به حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند:

ای فاطمه سلام الله علیها مژده باد تو را که نزد خداوند متعال شان و منزلت پسندیده ای از آن توست و برای دوستان و محبین و شیعه خودت شفاعت کرده و شفاعتت در حق آنان پذیرفته خواهد شد.

ای فاطمه سلام الله علیها اگر تمام پیغمبران و فرشتگان مقرب خداوند از کسانی که با تو دشمنی کنند و حق تو را غصب کنند، شفاعت نمایند خداوند متعال آنان را از آتش و عذاب جهنم نجات نخواهد داد. 

26- رسول خدا صل الله علیه و آله فرمودند: ما بین قبر من و منبرم باغی از باغ های بهشتی واقع شدده است و منبر من بر یک بلندی از بلندیهای آن بهشت بنا شده است.

و امام صادق سلام الله علیه در ذیل این خبر فرمودند: چرا که ما بین قبر آن حضرت و منبرش، قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها قرار گرفته است و قبر آن حضرت همان باغی از باغهای بهشت است و آن بلندی که منبر آن حضرت بر روی آن بنا شده، در همین بهشت است.  

27- از حضرت امام صادق سلام الله علیه سوال شد: چه کسی حضرت فاطمه سلام الله علیها را غسل داد؟ فرمودند: امیر المومنین سلام الله علیه او را غسل داد، چرا که فاطمه سلام الله علیها صدیقه بود و صدیقه را باید شخص صدیق غسل بدهد.

28- حضرت علی ابن ابی طالب سلام الله علیهما فرمودند بخدا سوگند که من هرگز فاطمه سلام الله علیها را به غضب نیاوردم و او را به کاری وادار ننمودم تا آن زمان که خداوند عزوجل روح وی را قبضه فرمود. و او نیز هرگز مرا اندکی غضبناک نکرد و هیچ وقت از خواست من سرپیچی ننمود و من هر گاه که یه چهره او نگاه می کردم، تمام هم و غمم بر طرف می شد.

29- روزی پیامبر اکرم صل الله علیه و آله بر حضرت فاطمه سلام الله علیها وارد شدند در حالی که حضرت فاطمه سلام الله علیها در محراب عبادت بود پشت سرش کاسه ای از غذا قرار داشت که هنوز بخار از آن برمی خواست، پس فاطمه سلام الله علیها آن کاسه را برداشت و مقابل حضرت علی سلام الله علیه و پدرش صل الله علیه و آله قرار داد.

آنگاه حضرت علی سوال کردند: این از کجا آمده؟ حضرت فاطمه سلام الله علیها (در جواب همان جواب حضرن مریم را که در آیه ای از قرآن آمده استتلاوت نمودند و) فرمودند: این از فضل الهی و روزی پروردگار است و ((خداوند هر که را بخواهد بی حساب روزی می بخشد)).

30- علی ابن معمر (یکی از یاران حضرت امیر المومنین سلام الله علیه) می گوید: آنگاه که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به شهادت رسیدند، (( ام ایمن )) (یکی از کنیزان آن حضرت سلام الله علیها) به سوی مکه خارج شدند و گفتند: دیگر بعد از حضرت زهرا سلام الله علیها نمی خواهم روی مدینه را ببینم. در بین راه در بیابان جحفه تشنگی شدیدی بر وی عارض شدتا حدی که بر زندگی خود ترسید، پس همانا چشمان خود را به آسمان دوختند و عرض کردند:

پروردگارا مرا تشنه می گذاری، در حالی که من خادم و کنیز دختر پیغمبرت هستم؟

پس ناگهان دلوی پر از آب بهشت، از آسمان بر وی نازل شد و ام ایمن از آن آب نوشیدند و تا چند سال نه گرسنه شدند و نه غذایی خوردند.

 

منابع به ترتیب شماره حدیث

21- الکافی (ج1، ص 238)، ینابع المعاجز (ص 129)، تاویل الآیات (ص 108)، البصائر (ص152، ح157).

22- تفسیر فرات(ص75)،التوحید (ص 117)، معانی الاخبار (396)، المناقب (ج3، ص 334).

23- المناقب (ج3، ص332)، المستدرک نیشابوری (ج3، ص154)، بحار الانوار (ج43، ص39).

24- الکافی (ج5، ص509، ح3)، عوالی اللئالی (ج3، ص311)، وسائل الشیعه (ج20، ص 165، ح25319).

25- کنز الفوائد (ج1، ص149)، العدد القویة (ص225)، وسائل الشیعه (ج11، ص518).

26- الکافی (ج 4، ص553، ح1)، الفقیه (ج2، ص568، ح3158)، التهذیب (ج6، ص7، ح5)، معانی الاخبار (ص267).

27- الفقیه (ج1، ص142)، علل الشرایع (ص184)، مناقب ابن شهر آشوب (ج3، ص 138)، دعوات راوندی (ص254).

28- کشف الغمه (ج1، ص363)، بحار الانوار (ج43، ص134).

29- امالی شیخ طوسی (ص617)، تاویل الآیات (ص114)، مناقب ابن شهر آشوب (ج3، ص360)، بحار الانوار(ج43، ص50).

30- مناقب ابن شهر آشوب (ج3، ص338)، بحار الانوار(ج43، ص46).

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 1389/02/18 13:56